Czy Brda to trudna rzeka do pokonania?

Brda to rzeka znajdująca się w północnej Polsce. Jest lewym dopływem Wisły i jednocześnie największym w jej dolnym biegu. Jej długość wynosi 238 kilometrów, zaś powierzchnia dorzecza 4627 km2. Rzeka jest spławna na odcinku 210 km.

Brda przepływa przez Równinę Charzykowską, Bory Tucholskie i Dolinę Brdy do Kotliny Toruńskiej, w województwie pomorskim i kujawsko – pomorskim. Na odcinku 25 kilometrów przepływa przez miasto Bydgoszcz, gdzie łączy się z Kanałem Bydgoskim i uchodzi do Wisły.

Na obszarze Tucholskiego Parku Krajobrazowego rzece towarzyszy wielki kanał Brdy. Niemal przez cały swój bieg przepływa przez powierzchnię sandrową, zwężającą się od Tucholi w wąski szlak sandrowy, ograniczony z obydwu stron wysoczyznami: Krajeńską i Świecką.

Rzeka wypływa na wysokości około 181 m n.p.m. z Jeziora Smołowego. W swoim środkowym biegu przepływa przez wiele jezior, m.in. Kamień, Orle, Głębokie, Szczytno Wielkie, Końskie, Charzykowskie, Karsińskie, Witoczno i Kosobundo. Szerokość koryta rzeki jest zmienna, niektóre odcinki mają charakter wąskich i głębokich rynien o stromych zboczach. Na odcinku od Woziwody do miejscowości Piła-Młyn Brda jest częścią rezerwatu „Dolina rzeki Brdy” w celu ochrony całego ekosystemu przyrodniczego.

Brda stanowi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Rzeka dostępna jest dla ruchu kajakowe na długości 233 km od miejscowości Świeszyno do Bydgoszczy, przy ujściu do Wisły. Urozmaicony i kręty bieg rzeki, lasy i jeziora, pierwotna przyroda i liczne boczne szlaki od lat ściągają na Brdę wielu turystów.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *